Toplutje

Lajmet e fundit nga Kisha e pėrndjekur

2009-09-22

Pakistan - Sajesa kundėr tė krishterėve

Nė Pakistan, tė jesh viktimė e njė trazire blasfemie mund tė kushtojė shtrenjtė. Pėr ekstremistėt, ėshtė e thjeshtė tė akuzojnė tė krishterėt pa pasur asnjė provė dhe ata nuk lėnė rast pa e bėrė kėtė gjė.

Kėshtu, mė 30 korrik, gjashtėdhjetė familje tė krishtera tė Gojra – s, (50 km larg nga Faisalabad) panė familjet e tyre tė shkatėrruara fill pas njė trazire blasfemie.

Njė muaj mė parė nė fshatin e Bahmaniwala – s, rajon i Kasur- it, jo mė pak se 500 fanatikė u ngritėn drejt banesave tė tė krishterėve fill pas njė thirrjeje lėshuar nga xhamia, duke shkaktuar tė paktėn 7 tė vdekur.

Sipas Napoleon Qayyum – it, pėrgjegjės i operacioneve nė shoqatėn e ndihmės juridike SHNI(Advocacy Developpment Initiative), Al Qaeda dhe degėt e saj janė me siguri nė origjinė tė gjithė kėtyre sulmeve : « Grupet e Al Qaed – ės janė dobėsuar qė prej operacionit ushtarak pėrgjatė kufirit afgan. Ata pėrpiqen tė rifitojnė mbėshtetjen e popullatės. Duke nxitur dhunėn kundėr Shteteve tė Bashkuara dhe qeverisė pakistaneze, Al Qaeda ngre myslymanėt kundėr tė krishterėve ».

Fatmirėsisht manovrat e saj nuk funksionojnė nė ēdo rast. Jemi nė 4 shtator tė 2009 – ės, nė Punjab, pranė fshatit tė misionit Chak 8-11-L, afėr Chichawatni – it. Disa gra gjetėn disa fleta tė Kuranit tė hedhura dhe tė lėshuara nė rrugė. Tė habitura para kėsaj gjėje qė ato e quajnė blasfemi, ato e ēojnė gjetjen e tyre nė xhaminė e fshatit. Faqe tė tjera gjenden, duke mbuluar oborrin e kishės presbiteriane tė reformuar tė fshatit Chak. Kjo mund tė kishte pėrfunduar nė lumė gjaku, por pėrgjegjėsit myslymanė shkuan dhe takuan tė krishterėt dhe u thanė se ishte thjesht njė sajesė. Tė 400 familjet e krishtera qė jetojnė nė fshatin Chak nuk u sulmuan.

  • Le tė falenderojmė Perėndinė pėr atė qė ndodhi nė fshatin Chak.

  • Le tė lutemi pėr tė krishterėt e rajonit tė Punjab – it ku ndodhėn kėto sulme. Le t’i kėrkojmė Perėndisė qė t’i mbrojė. Disa janė tė dėshpėruar dhe duan tė rrokin armėt dhe tė mbrohen.

  • Le tė lutemi qė ligjet mbi blasfeminė qė inkurajojnė dhunėn kundėr tė krishterėve nė Pakistan tė shfuqizohen.Regjistrohu

Ēregjistrohu

Arkiva

Pėr mė shumė