Toplutje

Lajmet e fundit nga Kisha e pėrndjekur

2009-11-20

Iran - Marym-i dhe Marzieh-a ju thonė faleminderit!

“Fjalėt nuk janė aq tė thella pėr tė shprehur mirėnjohjen tonė ndaj Perėndisė dhe Fėmijėve tė Tij qė u lutėn dhe punuan qė ne tė liroheshim” u shprehėn Maryam-i dhe Marzieh-u kur dolėn nga burgu. Tė krishtera me origjinė myslymane, Maryam Rostampour-i (27 vjeē) dhe Marzieh Amirizadeh Esmaeilabad-i (30 vjeē) u liruan dje, mė 18 tetor, pa qenė tė detyruara tė paguajnė garanci.

Sipas informacioneve qė kemi marrė, ky lirim i pazakontė “vjen si pasojė e presionit ndėrkombėtar qė qeveria nuk mund ta pėrballonte dot. Nga njėra anė, burgosja e tyre ishte e paligjshme. Nga ana tjetėr, qeveria nuk ishte gati ta dėnonte pėr apostazi. Tashmė kanė edhe probleme tė tjera politike. Ata nuk mund tė luftojnė nė tė gjitha frontet njėhkohėsisht.”

Tė burgosura qėprej 5 marsit tė shkuar, tė dyja iranianet ndoshta akoma do tė duhej t’u pėrgjigjeshin akuzave pėr “prozelitizėm” dhe “apostazi*” nė gjykatėn iraniane.

Shėndeti i tė dy grave ėshtė rėnduar gjatė nėntė muajve tė burgosjes nė burgun e shumėnjohur tė Evin-it nė Teheran. Sipas njė burimi Iranian, sot ato po kthehen nė shtėpitė e tyre. Avokati i tyre bisedoi rreptėsisht pėr kushtet e lirimit qė mund tė kishte ndodhur qė tė martėn e shkuar, dhe priti duke ndjekur negociatat pėr tė mėnjanuar derdhjen e garancisė njė shumė e majme kjo dhe e panjohur.

*(braktisje e fesė islamike)

  • Le tė falenderojmė Perėndinė pėr lirimin e tyre.

  • Le tė lutemi pėr shėrimin e tyre fizik, shpirtėror, dhe emocional.

  • Le tė lutemi qė tė ndėrpriten pėrndjekjet ndaj tyre.Regjistrohu

Ēregjistrohu

Arkiva

Pėr mė shumė