Toplutje

Lajmet e fundit nga Kisha e pėrndjekur

2011-05-10

Pakistan - Lirohen dy tė krishterė

Fill pas lirimit tė dy tė krishterėve tė akuzuar pėr blasfemi 29 prillin e shkuar, me qindra islamikė shkatėrruan shtėpi, njė shkollė tė krishterė dhe njė kishė nė Gujranwala tė Pakistanit.

Mushtaq Gill dhe djali i tij Farrukh tė akuzuar pėr “blasfemi dhe pėrdhosje tė Kuranit” rrezikonin dėnimin me vdekje ose burgosjen e pėrjetshme. Mė sė fundmi ata u shpallėn tė pafajshėm, u liruan mė 29 prill dhe u vendosėn nė vend tė sigurt sėbashku me familjen e tyre, pėr tė shmangur vrasjen e tyre nga turma.

Tė nesėrmen nė mėngjes, lajmi i lirimit nxiti nė rrugė me qindra islamikė tė nxehur tė cilėt sulmuan banesat e tė krishterėve, njė kishė presbiteriane dhe njė shkollė tė drejtuar nga njė i krishterė. Ata iu kundėrvunė edhe policisė, e cila kishte ardhur tė mbronte tė krishterėt e sulmuar, duke shkaktuar shumė tė plagosur nė turmė dhe te policėt.

Familje tė panumėrta tė krishtera u larguan nga zona duke iu trembur shtimit tė dhunės, si nė Gojra nė vitin 2009, ku 7-tė tė krishterė u dogjėn tė gjallė nga myslymanė tė zemėruar.

  • Le tė lutemi pėr sigurinė e tė krishterėve dhe qė qetėsia tė mbretėrojė nė rajon.Regjistrohu

Ēregjistrohu

Arkiva

Pėr mė shumė