Toplutje

Lajmet e fundit nga Kisha e pėrndjekur

2011-10-20

Irak - Veēse 345 000 tė krishterė

Nė Irak, numri i tė krishterėve vazhdon tė bjerė me shpejtėsi. Dhuna ndaj tė cilės, ata bėhen viktimė i shtyn tė krishterėt tė largohen nga qyteti i tyre pėr t’u vendosur nė Kurdistan, ose nė dhe tė huaj

Nė 1 tetor, nė Mosul, Bassam Isho-ja punonte nė restorantin e tij kur njė i panjohur hyri dhe qėlloi mbi tė. Ky burrė 30 vjeēar ėshtė i krishteri mė i fundit tashmė qė vdiq pėr shkak tė besimit tė tij nė Irak.

Nėse situata ėshtė pėrmirėsuar tashmė dhe as nuk krahasohet me atė tė viteve 2005 – 2006, dhuna mbetet gjithnjė mė e pranishme dhe drejtohet gjithnjė ndaj tė krishterėve. Shumė prej tyre vazhdojnė t’ia mbathin drejt Kurdistanit ose jashtė vendit. Qytete si Bagdadi dhe Basora po zbrazen nga popullsia e krishterė, ashtu si Kirkuku dhe Mosuli, qė tradicionalisht kanė qenė qytete me numėr tė madh tė krishterėsh.

Sot, nuk mbeten veēse 345 000 tė krishterė ndėrsa ishin 1 milion para se tė binte regjimi i Sadam Huseinit. 2500 prej kėtyre tė krishterėve, mendohet se janė me origjinė myslymane. Ata qė mbeten e dinė se mund tė sulmohen nė ēdo moment dhe vėshtirėsi tė mėdha i presin ata qė largohen. Ata janė tė papunė, nė njė vend tė ri ku nuk njohin as gjuhėn. U duhet tė gjejnė strehim, tė shkollojnė fėmijėt e tyre dhe tė gjejnė ndihmė mjekėsore.

Dyer tė Hapura qėndron pranė tyre duke u ofruar njė ndihmė socio-ekonomike, psikologjike dhe shpirtėrore.

Foto : Kishė irakiane e shkatėrruar

  • Le tė falenderojmė Perėndinė pėr mundėsinė qė kanė tė krishterėt irakianė tė strehohen nė Kurdistan

  • Le tė lutemi pėr refugjatėt irakianė, nė mėnyrė qė ata tė mund tė gjejnė njė ekuilibėr tė ri dhe tė mos e humbasin besimin e tyre

  • Le tė lutemi pėr mbrojtjen e atyre qė kanė vendosur tė qėndrojnė aty ku janė, pavarsisht rrezikutRegjistrohu

Ēregjistrohu

Arkiva

Pėr mė shumė